Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja

Pośród przyszłościowych instalacji, które znajdują zastosowanie w budynkach o różnorakich przeznaczeniu z całkowitą czyli stu procentową pewnością trzeba wspomnieć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeśli zastanawiamy się, co to jest rekuperacja, to jest to właśnie wentylacja mechaniczna, która daje możliwość na odzyskiwanie energii cieplnej ze zużytego powietrza kierowanego na zewnątrz budynku.
Jakie korzyści daje użycie rekuperacji w domu?
Na początku powinno się zaznaczyć, że jest to system wentylacyjny oparty na wymianie ciepła w sposób mechaniczny, a więc w sposób niezależny od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

Dzięki czemu do pomieszczenia w sposób ciągły dostarczane jest świeże wolne od zanieczyszczeń powietrza pochodzące z zewnątrz. Co więcej jest to system wentylacyjny, który odpowiada za wymianę ciepła, a zatem przekazanie energii cieplnej pochodzącej ze zużytego powietrza do świeżego powietrza kierowanego z zewnątrz budynku. Dzięki temu rekuperacja to również mniejsze koszty przeznaczone na utrzymanie systemu grzewczego w budynku. Warto dodać o tym, że kluczowe elementy takiego systemu to wybieranie odpowiedniego rekuperatora, który umożliwia na przepływ ciepła, a więc ogrzanie świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz. Pamiętajmy też o tym, że rekuperacja może być z powodzeniem stosowana nie tylko w budynkach mieszkalnych, niemniej jednak też użytku publicznego czy również komercyjnych. Jest to nowoczesna instalacja, która odznacza się między innymi energooszczędnością, jak także dobrze współpracuje z innymi nowoczesnymi instalacjami przykładowo z takimi jak instalacja fotowoltaiczna.

Polecamy: rekuperacja