Trumna na pogrzeb

Wybór trumny nie jest wbrew pozorom łatwy, z różnorakich względów. Po pierwsze dlatego, że na rynku jest ich szeroki wybór, a po drugie różnorakie są zwyczaj i uwarunkowania, które decydują o tym jaki rodzaj trumny wybrać. Znaczenie ma głównie materiał, z jakiego została ona wykonana. Jak wynika z doświadczenia stolarzy, którzy wykonują trumny największym zainteresowaniem cieszą się te przygotowane z drewna dębowego, które choć najdroższe są najtrwalsze i właściwie się prezentują. Popularne są również trumny zrobione ze świerku czy sosny. Mogą one być matowe albo z połyskiem.

Trumny często posiadają zdobienia, które dodają im klasy i elegancji. Bardzo duże znaczenie mają listwy ozdobne do trumien. Te najlepiej stylowe wykonane są też z drewna, choćby bywają ich styropianowe zamienniki. Profesjonalni stolarze, którzy zajmują się produkcja trumien na życzenie kontrahentów wyposażają je w warkoczyki drewnienie czy w koraliki do trumien, które pełnią funkcje ozdobne. Wszystko w zależności od upodobań osoby, która trumnę zamawia, miejsca gdzie odbywa się pogrzeb, ale również od zasobności portfela.

Zdarzają się też zamówienia na trumny, które mają dosłownie ekskluzywny charakter, co przejawia się jakością materiałów, z których trumna została zrealizowana, ale także bogactwem zdobień. Nie bez znaczenia posiada również wnętrze takiej trumny, gdzie do jej wyściełania wybiera się luksusowe materiały. Trumny też są wykonywane na zamówienie pod względem wielkości, są to w znaczącej liczbie sytuacji trumny przeznaczone do pochówki dzieci, lub w przypadku kiedy dana osoba była bardzo otyła albo wysoka.

Sprawdź: listwy ozdobne do trumien.